Kształt rozgrywek h2h

Wszelkie ustalenia dotyczące rozgrywek. Propozycje, spostrzeżenia. Tutaj każdy członek serwisu może wpłynąć własnym głosem na kształt gry

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez cieglo 2 paź 2013, o 21:56

pitrekk napisał(a):BTW. czy tylko dla mnie problemem w modelu, ktory cieglo forsuje jest to, ze (zakladajac gre w ekstralidze) musielibysmy grac w dwoch ligach w tym samym czasie?

Forsuje to zbyt mocne słowo - głośno się zastanawiam. Model lansowany przez goozmana też mi się podoba. Rozumiem, że w modelu MP główna wada to "zbędne" zwiększanie ilości lig, w których należy rywalizować?

pitrekk napisał(a):Ja piszac o tym aby nie schodzic w dol nizej niz trzy poziomy i robic ligi (drugie i trzecie) rownolegle mialem na uwadze bardziej tych nowych graczy, ktorzy dopiero wchodza na sznurowadlo a sa juz doswiadczonymi/dobrymi managos i beda troche zdemotywowali tym, ze aby bic sie z najlepszymi beda musieli kiblowac w nizszych ligach 4 czy 5 lat...

No niestety, od dawien dawna, w każdej lidze musisz udowodnić swoją wartość by grać o najwyższe trofea. Zupełnie nie trafia do mnie argument, który podnosisz - skąd niby mamy znać wartość danego playera skoro ten nie rozegrał nawet jednego meczu w lidze sznurowadła? Mój pomysł na tę ligę opiera się na elementarnych zasadach, które znane są w sporcie od dawien dawna: udowodnij swoją wartość. Nie uda się w tym sezonie, uda się w następnym; jeśli jesteś dobry - w końcu znajdziesz się tam gdzie należy. Przykład kilku uznanych marek, które trzymają się w 1. lidze h2h pokazuje, że nie jest to słabe podejście. Powiem więcej, myślę, że nasza liga jest dzięki temu na swój sposób wyjątkowa. Nie ma drogi na skróty. Zupełnie osobnym tematem jest skrócenie wspinaczki na szczyt do niezbędnego minimum ale wynika to głównie z bezwładności całej dyscypliny fantasy - wszelkie cykle należy maksymalnie skracać :)

W/w podejście można z powodzeniem stosować dla niższych lig - tam też grają znakomici managos i MY O TYM DOSKONALE WIEMY. Nie musimy się domyślać albo polegać na czyimś słowie. Czuję się ojcem całego zamieszania (rozgrywek) i powiem Wam szczerze, że od zawsze bardziej istotna była dla mnie jakość graczy rozumiana jako sumienność, pewność niż umowna klasa. Tą z czasem wyrobi sobie każdy pracuś a ten z talentem dodatkowo wygra kilka mistrzostw. W obu przypadkach mamy pewność, że tworzą świetne środowisko do gry dla innych. I o to chodzi. Przy rozszerzaniu ligi chcę być ostrożny i generalnie - na ile to możliwe - trzymać się mocno w/w podejścia. Z jednej strony trzymamy jakość a z drugiej maksymalnie uatrakcyjniamy rozgrywki by zminimalizować zjawiska typu zniechęcenie itd.

KapitanPlaneta napisał(a):Również jestem za utworzeniem trzech równoległych lig trzecich w tym sezonie. Jest to rozwiązanie najbardziej sprawiedliwe. Umieszczenie czterech nowych graczy z urzędu w trzeciej lidze tylko dlatego, że byli szybsi, uważam za rozwiązanie lekko krzywdzące dla reszty. Istotne będzie również żeby wszyscy nowi użytkownicy dołączyli do lig na yahoo. W MP są wciąż braki, więc proponuje utworzenie listy rezerwowych. Oddajmy więc może głos w ręce ludu i samych zainteresowanych.

Patrz powyżej - tutaj nie chodzi o rozwiązania sprawiedliwe. To nie socjalizm by każdy dostawał po równo i tak samo :) Od zawsze w sznurówce (w tej lidze przynajmniej) logika przyjmowania nowych polegała na kolejce. Kto wpisał się na listę wcześniej - miał z tego potencjalne korzyści. Zmiana tego systemu byłaby więc krzywdząca dla całej reszty, która budowała tą ligę. Wydaje mi się, że taki system jest zresztą bardzo naturalny a - co więcej - praktykowany nie tylko u nas. Lista rezerwowych to oczywiście konieczność i taka na pewno powstanie (o ile oczywiście będą nadmiarowi chętni).

Na deser zostawiam sobie wyniki ankiety, która funkcjonowała w wątku 3. ligi. Opcja lig równoległych nie wygrała - spodziewałem się miażdżącej przewagi. To świadczy o tym, że jednak istnieje spora rzesza userów, którym zależy na utrzymaniu tradycji. Idąc tym tropem w tym sezonie nie chciałbym wprowadzać rewolucji a jedynie dostosować najniższy poziom rozgrywek pod parametr ilości drużyn. Myślę, że ten okres można wykorzystać na wyrobienie sobie marki na sznurowadle i porzucenie statusu anonimowego dumnego wymiatacza :) Kolejne sezony powinny pozwolić na rozwinięcie skrzydeł - zmiany najprawdopodobniej się zbliżają.

Chcę jeszcze nad tym nieco pomyśleć - tak jak pisałem - w piątek wieczorem chciałbym już pójść w jednym kierunku i ogłosić co i jak.
Avatar użytkownika
cieglo
Site Admin
Site Admin
 
Posty: 2863
Dołączył: 17 gru 2007, o 15:10
Lokalizacja: Lublin koło Kraśnika
Medale: 6
Podium PF (3) Wicemistrz Roto (2) Komisarz (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): Penetrator
Numer gg: 1062652
Uzasadnienie rejestracji: na to czekam cały rok :)

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez KapitanPlaneta 3 paź 2013, o 00:46

Nie potrzebnie patrzymy w przeszłość i odwołujemy się do tego co było, zamiast patrzeć w przód. Tak już jest, że jeśli wprowadzamy zmiany to wiadomo że jakiejś części się one nie spodobają, lecz jeśli są to zmiany na lepsze, to czemu mamy ich nie ustanawiać i działać w myśl zasady: nam było kiedyś ciężko to wam teraz nie może być lepiej? Bez urazy oczywiście. Tak czy siak, nadal postuluję za utworzeniem trzech równorzędnych lig trzecich, bo uważam to za rozwiązanie nie tylko najlepsze, ale i najsensowniejsze. Nie pojmuję co stoi na przeszkodzie. Z zeszłosezonowej ligi zostało się ośmiu gm'ów, więc nie był to twór o mocnych fundamentach, toteż nie rozumiem tej niechęci do utworzenia nowego porządku, co według mnie byłoby korzyścią dla wszystkich. Nie chodzi tu także o mój osobisty interes, bo ktoś mógłby pomyśleć, że zależy mi na tej sprawie jedynie dlatego iż znalazłem się w grupie z której według najbardziej prawdopodobnego scenariusz zostanie utworzona liga czwarta. Oczywiście jeśli definitywnie zdecydujecie się powołać dwie ligi czwarte i jedną trzecią nie będę miał żadnych przeciwwskazań i do wszystkiego się dostosuje, cierpliwie walcząc o awans do klasy wyższej ;)
Avatar użytkownika
KapitanPlaneta
6th man
6th man
 
Posty: 400
Dołączył: 9 wrz 2013, o 13:28
Medale: 1
Mistrz budżetówki (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): Destroyers/Muminy/Purists
Drużyna keeper basketpun: Houston Rockets
Numer gg: 0
Uzasadnienie rejestracji: Mistrzostwa Polski Fantasy NBA

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez pitrekk 3 paź 2013, o 08:41

Cieglo, z jednej strony piszesz, ze jestes za zachowaniem wielopoziomowosci (nawet do czwartej ligi) bo ci, ktorzy graja X lat zasluzyli sobie na to, zeby grac w 1 czy w 2 lidze a z drugiej strony proponujesz (jesli forsujesz to za mocne slowo ;)) 'rozgonienie' towarzystwa i coroczne eliminacje z minimalna iloscia graczy z gwarantowanym udzielem w lidze finalowej. To jak w koncu? Za ktorym rozwiazaniem jestes? Bo sa one od siebie tak rozne, ze chyba nie da sie byc za obydwoma...:)

Odpowiadajac na Twoje pytanie: tak, dla mnie glowna niedogodnoscia bylaby gra w dwoch ligach rownoczesnie. Byc moze zbyt optymistycznie zakladam gre w lidze finalowej, ale pewnie przynajmniej w pierwszym sezonie dzialalnosci nowego systemu by tak bylo. :)

Jeszcze raz napisze: dla mnie dobrym kompromisem jest liga max 3 poziomowa z wieksza iloscia niz teraz druzyn spadajacych i awansujacych. W ten sposob zachwalibysmy rownowage miedzy obydowama omawianymi wyzej systemami. Awans dla nowych managos do extraligi bylby mozliwy nawet w dwa lata.

Jeszcze raz podkresle, rozwiazanie to proponuje glownie z mysla o innych, dla mnie personalnie rownie dobrze mozemy rozwijac lige tylko wertykalnie i np za 2 lata miec 8-poziomowa lige.
Avatar użytkownika
pitrekk
Pierwsza piątka
Pierwsza piątka
 
Posty: 695
Dołączył: 11 wrz 2009, o 12:54
Lokalizacja: Kraków
Medale: 4
Mistrz h2h (2) Mistrz budżetówki (1) Podium budżetówki (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): murzynskie czarnuchy
Uzasadnienie rejestracji: I LOVE THIS GAME!!!

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez cieglo 3 paź 2013, o 09:28

Zachowanie wielopoziomowości leży mi na sercu ale schodzenie aż do 4. poziomu wciąż wywołuje u mnie wątpliwości. Pafsen nie będzie zadowolony z tego co napiszę, ale po przespaniu się z tym co tutaj piszecie faktycznie od zawsze było tak, że w najniższej klasie rozgrywkowej świeżaki mieszały się z dotychczasowymi userami. Czy będzie to w jednej lidze czy w trzech równoległych - nie ma większego znaczenia (poza ewentualną dystrybucją "starych" drużyn po poszczególnych ligach na 3. poziomie).

Wróćmy na chwilę do modelu gooza: jak wyglądałyby awanse w sytuacji kiedy pojawi się liga 3C, 3D itd.? Tego mi w tym momencie brakuje by uznać ten system za najlepsze rozwiązanie. Jakieś pomysły?
Avatar użytkownika
cieglo
Site Admin
Site Admin
 
Posty: 2863
Dołączył: 17 gru 2007, o 15:10
Lokalizacja: Lublin koło Kraśnika
Medale: 6
Podium PF (3) Wicemistrz Roto (2) Komisarz (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): Penetrator
Numer gg: 1062652
Uzasadnienie rejestracji: na to czekam cały rok :)

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez goozman 3 paź 2013, o 09:45

cieglo napisał(a):Wróćmy na chwilę do modelu gooza: jak wyglądałyby awanse w sytuacji kiedy pojawi się liga 3C, 3D itd.? Tego mi w tym momencie brakuje by uznać ten system za najlepsze rozwiązanie. Jakieś pomysły?


sytuację z trzema drużynami (A, B, C) w 3 lidze masz rozpisaną na 2 stronie wątku i w pliku z rozpiską.
3D to już chyba niewykonalne - tegoroczny napływ związany jest na pewno z MP - do tej pory ledwo zbieraliśmy ludzi na 3 ligi - teraz mamy narybek na 5. ciągle mieliśmy też do czynienia ze zjawiskiem wykruszania się ludzi - zakładam, że nastąpią efekty skali i teraz nawet większe wykruszenia będą a pokryją je ewentualne nowe zgłoszenia za rok. model za rok przewiduje zresztą 2 ligi drugie i dwie trzecie - jeśli ludzie znowu dopiszą założymy ligę 3C też za rok albo ligę 4 z odnogami :)
when I die - bury me upside-down so the whole world can kiss my ass
Avatar użytkownika
goozman
All-star
All-star
 
Posty: 1688
Dołączył: 20 gru 2007, o 10:07
Lokalizacja: lkr /wwa
Medale: 8
Mistrz h2h (3) Podium h2h (1) Mistrz budżetówki (1) Podium budżetówki (1) Podium keeper (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): Bukkake/Kraśnik Warthogs
Drużyna keeper: Charlotte Hornets
Numer gg: 3147820
Uzasadnienie rejestracji: sie gra sie ma

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez pitrekk 3 paź 2013, o 10:14

dokladnie, w tej chwili (nie znajac ilosci chetnych graczy w przyszlym sezonie) trudno decydowac czy zachowac taki sam model do jakiego sie pomalu przychylamy w tym roku (1+2+3A,3B,3C) czy isc w zwiekszanie lig drugich (1+2A,2B+3A,3B). Mysle, ze w tej chwili powinnismy sie przychylic do tej drugiej opcji, ale jasno zaznaczyc, ze ostateczny ksztalt rozgrywek zostanie ustalony przed sezonem jak bedziemy miec ustalona ilosc uzytkownikow - tak zeby nikt nie mial pretensji, ze wyladowal w nie tej lidze w ktorej sie spodziewal.

Dodatkowy bonus takiej sytuacji? Walka do konca nawet o nizsze miejsca w kazdej lidze, bo nie bedzie z gory wiadomo, ktore miejsce da awans w kolejnym sezonie.
Avatar użytkownika
pitrekk
Pierwsza piątka
Pierwsza piątka
 
Posty: 695
Dołączył: 11 wrz 2009, o 12:54
Lokalizacja: Kraków
Medale: 4
Mistrz h2h (2) Mistrz budżetówki (1) Podium budżetówki (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): murzynskie czarnuchy
Uzasadnienie rejestracji: I LOVE THIS GAME!!!

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez Pafsen 3 paź 2013, o 10:17

cieglo napisał(a):Zachowanie wielopoziomowości leży mi na sercu ale schodzenie aż do 4. poziomu wciąż wywołuje u mnie wątpliwości. Pafsen nie będzie zadowolony z tego co napiszę, ale po przespaniu się z tym co tutaj piszecie faktycznie od zawsze było tak, że w najniższej klasie rozgrywkowej świeżaki mieszały się z dotychczasowymi userami. Czy będzie to w jednej lidze czy w trzech równoległych - nie ma większego znaczenia (poza ewentualną dystrybucją "starych" drużyn po poszczególnych ligach na 3. poziomie).

Wróćmy na chwilę do modelu gooza: jak wyglądałyby awanse w sytuacji kiedy pojawi się liga 3C, 3D itd.? Tego mi w tym momencie brakuje by uznać ten system za najlepsze rozwiązanie. Jakieś pomysły?


Jak widac sen pomaga wszystkim bo ja po przemysleniu stwierdzilem ze z mojego punktu widzenia to w sumie tez zadna roznica :) Tak czy siak bede walczyl o awans do drugieja czy to bedzie z 3A, B czy C to zadna roznica...

Nie rozumiem natomiast Waszej awersji do wielopoziomowosci. Wg mnie nie ma akurat nic zlego w tym ze bylaby liga 4-ta, 5-ta itp. A to ze ktos sezon czy dwa dluzej walczylby o awans do Ekstraklasy to zaden argument akurat. W kazdym sporcie, organizacji, lidze jest tak ze nowy klub/gracz/GM zaczyna od dolu i udowanidajac swoja warotsc pnie sie wyzej hierarchii. Dlaczego mielibysmy zatrzymac sie akurat na poziomie 3-cim? Dla mnie to co wypracowalismy dziala i kombinacja z nowa formula to sztuka dla sztuki troche
HEAT LIFER!!!
Avatar użytkownika
Pafsen
6th man
6th man
 
Posty: 285
Dołączył: 29 wrz 2008, o 11:43
Lokalizacja: Warsaw
Medale: 2
Wicemistrz FP (1) Podium PF (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): Miami Pafsen

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez cieglo 3 paź 2013, o 10:47

goozman napisał(a):sytuację z trzema drużynami (A, B, C) w 3 lidze masz rozpisaną na 2 stronie wątku i w pliku z rozpiską.

Mi chodzi o kolejny sezon. Tam masz już dwie drugie i dwie trzecie ligi. To jest mój punkt wyjścia. Chcąc pozostać przy koncepcji unikania 4. poziomu ciężko to sobie wyobrazić. Rozwój ligi trzeba zakładać. Inna sprawa, że te rozważania możemy przesunąć w czasie i wrócić do nich kiedy znowu będzie taka konieczność.

pitrekk: dla jasności, pod uwagę biorę scenariusz rozrysowany przez gooza w załączonym pdfie. Czyli nie idziemy od razu w model 1, 2A, 2B, 3A, 3B tylko poprzedzamy go rozwiązaniem przejściowym. Tutaj bonusa nie ma - wiemy jak będzie wyglądała ewolucja ligi i kryteria awansów/spadów będą czytelne.

Paf: myślę, że jednak pewna granica istnieje. Nie może być tak, że będziemy w nieskończoność powiększać liczbę poziomów. Wprowadzenie racjonalnych zasad ograniczenia wertykalnego ligi przy jednoczesnym zwiększeniu liczby uczestników ma same zalety: dopuszczamy talent do rywalizacji szybciej niż wynikałoby to z toku obecnie praktykowanej ligi, rozgrywki zyskują na atrakcyjności ze względu na większą rotację teamów, więcej się dzieje. Sam jestem na stanowisku, że hierarchia powinna istnieć ale fantasy jest tutaj dość specyficzna i to co widać w prawdziwym sporcie niekoniecznie jest oczywiste u nas. Stąd propozycja kontroli przyrostu poziomów ligi. Zresztą spójrz na to od drugiej strony - w piłce nożnej także taki podział istnieje tyle, że jest wprowadzony na niższym poziomie (ligi okręgowe). Różnica skali i uwzględnienie charakteru dyscypliny (plus uwarunkowań logistycznych, ale te zaniedbujemy rzecz jasna :) ).

Ogólnie cieszę się, że wszyscy idziemy w podobnym kierunku :)
Avatar użytkownika
cieglo
Site Admin
Site Admin
 
Posty: 2863
Dołączył: 17 gru 2007, o 15:10
Lokalizacja: Lublin koło Kraśnika
Medale: 6
Podium PF (3) Wicemistrz Roto (2) Komisarz (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): Penetrator
Numer gg: 1062652
Uzasadnienie rejestracji: na to czekam cały rok :)

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez pitrekk 3 paź 2013, o 11:07

cieglo, piszac 'przyszly sezon' mialem na mysli oczywiscie 14/15. w tym sezonie (13/14) jasna sprawa ze nie bedziemy tworzyc dwoch drugich lig 2a i 2b.

Natomiast chodzilo mi o to, ze teraz nie sposob (moim zdaniem) zdecydowac czy w sezonie 14/15 pojdziemy w model 1,2a,2b,3a,3b... czy w model 1,2,3a,3b,3c...

Zakladac rozwoj ligi nalezy, ale tak jak napisal gooz, byc moze w tym roku mamy wzrost zainteresowania spowodowany MP i nie wiadmo jak to bedzie za rok. Co jesli juz teraz jednoznacznie zdecydujemy ze w 14/15 idziemy w opcje nr 1 z dwoma drugimi ligami a potem sie okaze ze mamy tylko ok 50 userow chetnych? Zrobisz 2A,2B i tylko jedna trzecia lige?

Ustalone wczesniej kryteria awansow, spadkow sa fajne bo mozna od razu po zakonczeniu sezonu sie cieszyc z awansu, ale sprawdzaja sie w momencie w miare stalej ilosci uczestnikow. Przy niepewnej liczbie moim zdaniem najlepiej postawic sprawe jasno jeszcze przed rozpoczeciem tego sezonu: "niech kazdy walczy do konca nawet w drabince pocieszenia bo dopiero przed rozpoczeciem przyszlego sezonu bedziemy wiedziec jaki ksztalt ostatecznie bedzie miec liga i kto awnasuje wyzej a kto spadnie". Jesli takie zalozenie zostaloby postawione jeszcze przed rozpoczeciem rozgrywek to uwazam to za fair, bo kazdy wie na czym stoi i zasady te sa takie same dla wszystkich.
Avatar użytkownika
pitrekk
Pierwsza piątka
Pierwsza piątka
 
Posty: 695
Dołączył: 11 wrz 2009, o 12:54
Lokalizacja: Kraków
Medale: 4
Mistrz h2h (2) Mistrz budżetówki (1) Podium budżetówki (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): murzynskie czarnuchy
Uzasadnienie rejestracji: I LOVE THIS GAME!!!

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez KapitanPlaneta 3 paź 2013, o 11:15

Pafsen napisał(a):Wg mnie nie ma akurat nic zlego w tym ze bylaby liga 4-ta, 5-ta itp. A to ze ktos sezon czy dwa dluzej walczylby o awans do Ekstraklasy to zaden argument akurat. W kazdym sporcie, organizacji, lidze jest tak ze nowy klub/gracz/GM zaczyna od dolu i udowanidajac swoja warotsc pnie sie wyzej hierarchii.


Tutaj zgoda, ale tylko w wypadku gdy niższe klasy rozgrywkowe mają jakąś swoją historię, a rywalizacja w nich toczy się przynajmniej kilka sezonów i jest to twór dość stabilny. Wtedy oczywistym jest, że debiutant zaczyna od najniższego szczebla rozgrywek. Naturalnym byłoby zastąpienie czterech wolnych miejsc w trzeciej lidze graczami z czwartej, której jednak nie było do tej pory. Mamy 28 nowych gm'ów i wrzucanie ich na chybił trafił do ligi czwartej i piątej byłoby dużym błędem, choćby ze względu na fakt, że w piątej lidze mogliby znaleźć się gracze dużo lepsi niż w czwartej, co jest zupełnie nielogiczne i wywróciłoby do góry nogami cały system, ponieważ liga teoretycznie słabsza byłaby mocniejsza od tej uważanej za lepszą. Dlatego według mnie ten sezon należy poświęcić na hierarchizację najniższych klas i dopiero wtedy na podstawie rezultatów w równoległych ligach trzecich pomyśleć o utworzeniu lig czwartej i piątej albo po prostu poprzestać na max trzy poziomowym systemie. Takie rozwiązanie tez nie jest idealne, ale na pewno ma więcej zalet niż zsyłanie kogoś od razu na banicje do ligi piątej.
Avatar użytkownika
KapitanPlaneta
6th man
6th man
 
Posty: 400
Dołączył: 9 wrz 2013, o 13:28
Medale: 1
Mistrz budżetówki (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): Destroyers/Muminy/Purists
Drużyna keeper basketpun: Houston Rockets
Numer gg: 0
Uzasadnienie rejestracji: Mistrzostwa Polski Fantasy NBA

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zasady, ustalenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron