Kształt rozgrywek h2h

Wszelkie ustalenia dotyczące rozgrywek. Propozycje, spostrzeżenia. Tutaj każdy członek serwisu może wpłynąć własnym głosem na kształt gry

Re: [2013/2014] Draft/rozgrywki - 3. liga H2H Yahoo

Postprzez cieglo 30 wrz 2013, o 14:06

Tak, mam na myśli LM kopaną. Tutaj myślę, że Twoje wątpliwości nie są uzasadnione :) Na każdy sezon gry w naszej lidze należy przy mojej propozycji zakładać maksymalnie dwie ligi. Jedna - eliminacyjna - będzie stałym punktem programu dla każdego uczestnika w lidze. Druga - mistrzowska - jedynie dla tych, którzy się zakwalifikowali. To zupełnie tak jak z rozgrywkami piłki nożnej: nasze kluby grają w ekstraklasie a równolegle rywalizują w pucharach europejskich. Grupa mistrzowska byłaby zatem odpowiednikiem takich pucharów i jednocześnie przepustką do mistrzostwa w ogólnym rozrachunku.

Są oczywiście pewne szczegóły:
- kwestia uznaniowa kto powinien pozostać w składzie grupy mistrzowskiej bez konieczności przechodzenia przez eliminacje. Równie dobrze możemy zastosować rozwiązanie gdzie nikt nie ma gwarancji i musi brać udział w eliminacjach. Tak czy inaczej nie jest to żaden problem
- w eliminacjach i tak bierze udział każdy. Jeśli z nich awansuje panujący mistrz (okaże się po sezonie) to otwiera się miejsce na kolejną drużynę, która uzupełni skład grupy mistrzowskiej. Analogiczne kombinacje są na tapecie przy okazji eurobasektu - Hiszpania jedzie na MŚ i otwiera tym samym miejsce dla kolejnej drużyny europejskiej. Chyba, że coś pokręciłem

Twój pomysł ma pewne słabe punkty. Przykładowo, rozszerzenie poziomu drugiego wszerz powoduje, że z ligi pierwszej spadać musi zapewne także więcej drużyn. Jednocześnie, awansuje pewnie tylko nie więcej niż jedna drużyna z każdej ligi równoległej. Innymi słowy, istnieje granica ilości lig równorzędnych. Tu akurat obecny system broni się dobrze bo wiemy, że po straceniu szansy na grę w finale PO wciąż mamy chęć walczyć o 3. miejsce premiowane awansem.

Argumentu z pokrętnością nie rozumiem :) Gdyby jeszcze przykłady takiego modelu nie występowały "w przyrodzie" - można by było polemizować. Niemniej są i opiera się na nich wiele rozgrywek w różnych sportach. Myślę, że warto korzystać z utartych, dostępnych na wyciągnięcie wzorców.

PS. Rozmiar ligi w postaci 12 drużyn jest optymalny moim zdaniem. Tutaj też warto dyskutować ale nie jestem fanem drastycznego zwiększania tej liczby (12 a 16 to spora różnica).
Avatar użytkownika
cieglo
Site Admin
Site Admin
 
Posty: 2863
Dołączył: 17 gru 2007, o 15:10
Lokalizacja: Lublin koło Kraśnika
Medale: 6
Podium PF (3) Wicemistrz Roto (2) Komisarz (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): Penetrator
Numer gg: 1062652
Uzasadnienie rejestracji: na to czekam cały rok :)

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez pitrekk 30 wrz 2013, o 15:00

no wlasnie o ilosc lig mi sie rozchodzi. Chcac brac udzial w projekcie "H2H na sznurowadle" musialbym grac co roku w dwoch ligach co mnie srednio kreci. Szczegolnie, ze (jak zapewne wiekszosc z nas tutaj) mam problem bogactwa a czasu coraz mniej i co roku zastanawiam sie z ktorej ligi zrezygnowac...

co do mojego pomyslu jeszcze slowko: jasne, ze nie moglibysmy stworzyc 12 drugich lig bo to oznaczaloby ze wszyscy z pierwszej musza co roku spasc aby z drugich lig moglo wejsc po 1 osobie...
Ale juz powiedzmy do osmiu drugich lig jak najbardziej realne (top 4 zostaje w 1 lidze - co zapewnia duza rotacje i minimializuje 'zasiedzenie'). lig trzecich mogloby byc w zasadzie w tym modelu max 64. Pomnoz sobie to przez 12, jak myslisz kiedy bedziemy miec na sznurowce tylu graczy zeby zaczelo brakowac miejsc? ;)
Avatar użytkownika
pitrekk
Pierwsza piątka
Pierwsza piątka
 
Posty: 695
Dołączył: 11 wrz 2009, o 12:54
Lokalizacja: Kraków
Medale: 4
Mistrz h2h (2) Mistrz budżetówki (1) Podium budżetówki (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): murzynskie czarnuchy
Uzasadnienie rejestracji: I LOVE THIS GAME!!!

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez fluber 30 wrz 2013, o 20:59

Postaram się wypowiedzieć w tej kwestii. Jestem przeciwny robienia z h2h drugich MP (wszak do formuły fantasy points prawdopodobnie nie będziemy się w tych rozgrywkach ograniczać), bo ten system jest odpowiedni do robienia masówki od zera. H2H na sznurówce ma swoją historię i zawodnicy, którzy grali w niej kilka lat z pewnością mają swoje prawa do gry w 1, czy 2 lidze. Co jednak z najniższym poziomem rozgrywek?
Jeżeli wprowadzamy awanse/spadki, to tym samym zakładamy pewną hierarchizację lig, czyli 5 liga jest o 4 klasy niższa od 1. Muszę cztery lata grać, żeby w ogóle walczyć o medal z najlepszymi itd. Nie możemy z drugiej strony zrównywać statutem graczy z ligi pierwszej i debiutantów. No i kwestia najbardziej mnie nurtująca. Dlaczego ostatni zawodnik zeszłorocznej 3 ligi ma grać w 3 lidze, a nawet doświadczony gracz, który jest debiutantem na sznurówce ma zaczynać od ligi piątej?
Musimy też rozważyć liczbę uczestników i tu również chcę się odwołać do historii. Najwyższa liga h2h grała w 12 od zawsze i nie widzę powodu tego zmieniać. To jest jedna z cech tej ligi. W związku z tym proponuję wprowadzenie hierarchizacji lig zgodnie z ciągiem geometrycznym, czyli jedna pierwsza liga, dwie drugie, max 4 trzecie i tak dalej, wszystkie grające w 12 z wyjątkiem najniższych lig, które grają w zależności od liczby chętnych (minimum 8 uczestników). W tym roku nie da się tego zrobić, ale należy podjąć kroki, które sprawią, że przyjmiemy ten system w przyszłym sezonie. Z jednej strony zachowamy należne miejsca doświadczonych graczy, a z drugiej skrócimy proces awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Co Wy na to?
Avatar użytkownika
fluber
All-star
All-star
 
Posty: 1224
Dołączył: 2 lis 2011, o 10:58
Lokalizacja: Wrocław
Medale: 1
Komisarz (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): Six Sigma/ Ssaki CIECHANów
Drużyna keeper: Los Angeles Lakers
Drużyna keeper basketpun: Boston Celtics
Numer gg: 23801848
Uzasadnienie rejestracji: chcę spróbować swoich sił

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez goozman 30 wrz 2013, o 22:14

Fluber dobrze prawi - w tym roku można zrobić pierwszy krok w tym kierunku - ale ustalenie sprawiedliwego podziału lig przy 5 ligach i 12 graczach będzie trudne (zresztą jaka jest pewność, żę zawsze uda się 5 lig uzbierać, ewentualnie jak wymyślić coś długoterminowego na wypadek pojawienia się większej ilości chętnych do grania

hipotetyczna propozycja podziału:

zaczynając od dołu - w pierwszym roku z 3 równorzędnych lig 3-ich proponuję awans po 4 osób (łącznie 12) w celu rozpisania na ligi 2A i 2B z ludźmi pozostałymi z ligi 2A i spadkowiczami z ligi 1ej. pozostali (po 8 z każdej lig 3ich) stworzyliby ligi 3A i 3B

w bieżącej lidze 2 nie byłoby spadków w pierwszym sezonie - walka by się toczyła o 4 awanse do ligi 1ej - pozostałe zespoły rozpisane by były po 4 osoby do lig 2A i 2B w przyszłym sezonie. do lig 2A i 2B trafiłoby też po 2 spadkowiczów z ligi 1ej

w kolejnym sezonie byłyby dwie ligi 2ie i dwie 3ie (spadki / awanse po 4 osoby - na zasadzie np 1, 4 z 3A & 2, 3 z 3B do 2A i 1, 4 z 3B & 2, 3 z 3A do 2B oraz 9,12 z z 2 A & 10, 11 z 2B do 3A i 9,12 z z 2 B & 10, 11 z 2A do 3B). z 2iej do 1ej awansowałyby po 2 teamy. z 1ej do dwóch 2ich po 2 teamy

powiększenie liczby spadkowiczów tyczyłoby się również ligi 1 - po 4 osoby może zadowolą (jak by nie było 33,3% w porównaniu do 25%) malkontentów narzekających na małą rotację w ligach - bezpieczne byłyby tylko drużyny, które wywalczyły playoffy w sezonie regularnym

awans do 1ej ligi byłby możliwy dla najlepszych managerów z 3 ligi w 2 sezony

może taka wielopoziomowość bardziej by się mieściła w standardach Tizza i zachciałoby mu się wygrywać
when I die - bury me upside-down so the whole world can kiss my ass
Avatar użytkownika
goozman
All-star
All-star
 
Posty: 1688
Dołączył: 20 gru 2007, o 10:07
Lokalizacja: lkr /wwa
Medale: 8
Mistrz h2h (3) Podium h2h (1) Mistrz budżetówki (1) Podium budżetówki (1) Podium keeper (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): Bukkake/Kraśnik Warthogs
Drużyna keeper: Charlotte Hornets
Numer gg: 3147820
Uzasadnienie rejestracji: sie gra sie ma

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez pitrekk 1 paź 2013, o 08:29

gooz, Fluber, w zasadzie napisaliscie dokladnie to samo co ja wyzej :)
Avatar użytkownika
pitrekk
Pierwsza piątka
Pierwsza piątka
 
Posty: 695
Dołączył: 11 wrz 2009, o 12:54
Lokalizacja: Kraków
Medale: 4
Mistrz h2h (2) Mistrz budżetówki (1) Podium budżetówki (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): murzynskie czarnuchy
Uzasadnienie rejestracji: I LOVE THIS GAME!!!

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez cieglo 1 paź 2013, o 08:30

Kosmetyczne różnice ale wymowa w zasadzie podobna. Postaram się potem zebrać możliwe scenariusze, wrzucić do ankiety i poczekać na głosy zainteresowanych. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Avatar użytkownika
cieglo
Site Admin
Site Admin
 
Posty: 2863
Dołączył: 17 gru 2007, o 15:10
Lokalizacja: Lublin koło Kraśnika
Medale: 6
Podium PF (3) Wicemistrz Roto (2) Komisarz (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): Penetrator
Numer gg: 1062652
Uzasadnienie rejestracji: na to czekam cały rok :)

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez fluber 1 paź 2013, o 09:00

To co napisał goozman powinno być bazą do stworzenia całości. Przy 4 ligach, zamiast 48 menedżerów będzie mogło grać już 180. Dyskusja nad najniższym poziomem rozgrywek zawsze wchodzi w grę i będzie zależała od liczby uczestników - musimy sobie pozwolić na pewną elastyczność. Proponuję konsultacje społeczną tejże inicjatywy :D
Avatar użytkownika
fluber
All-star
All-star
 
Posty: 1224
Dołączył: 2 lis 2011, o 10:58
Lokalizacja: Wrocław
Medale: 1
Komisarz (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): Six Sigma/ Ssaki CIECHANów
Drużyna keeper: Los Angeles Lakers
Drużyna keeper basketpun: Boston Celtics
Numer gg: 23801848
Uzasadnienie rejestracji: chcę spróbować swoich sił

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez goozman 1 paź 2013, o 09:08

zaraz zrobię 2 drzewka do lepszego zobrazowania tego co napisałem
when I die - bury me upside-down so the whole world can kiss my ass
Avatar użytkownika
goozman
All-star
All-star
 
Posty: 1688
Dołączył: 20 gru 2007, o 10:07
Lokalizacja: lkr /wwa
Medale: 8
Mistrz h2h (3) Podium h2h (1) Mistrz budżetówki (1) Podium budżetówki (1) Podium keeper (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): Bukkake/Kraśnik Warthogs
Drużyna keeper: Charlotte Hornets
Numer gg: 3147820
Uzasadnienie rejestracji: sie gra sie ma

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez cieglo 1 paź 2013, o 09:11

Tak, przykład się przyda bo szczerze mówiąc to co napisałeś wyżej jest średnio zjadliwe bez chwili zastanowienia.
Avatar użytkownika
cieglo
Site Admin
Site Admin
 
Posty: 2863
Dołączył: 17 gru 2007, o 15:10
Lokalizacja: Lublin koło Kraśnika
Medale: 6
Podium PF (3) Wicemistrz Roto (2) Komisarz (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): Penetrator
Numer gg: 1062652
Uzasadnienie rejestracji: na to czekam cały rok :)

Re: Kształt rozgrywek h2h

Postprzez goozman 1 paź 2013, o 11:40

proponowany przeze mnie system rozrysowany na poniższym dokumencie - wybaczcie niedociągnięcia graficzne, ale na szybko to zrobiłem, mam nadzieję, że merytorycznie bez błędów
https://docs.google.com/file/d/0BxLwuu4 ... sp=sharing

szczególnie trudne rozpisanie awansów z trzech lig 3 do dwóch 2 ale założyłem, że 1 miejsce to 1pkt jakościowy, 2m to 0,5pkt, 3m to 0,25pkt a 4m 0,125 pkt. Łącznie 5,625 pkt wszyscy – rozpisani na 2 grupy to daje 2,8125 – najbliżej takiej podziałki jest proponowany podział. Dwaj liderzy z grup 3 muszą być ze sobą w przyszłej grupie 2 – przy 4 awansach z 3 grup nie ma innego wyjścia - nagroda - i tak szybszy możlwy awans do najwyższej fazy rozgrywek.

minus dla 2-ligowców w przyszłych latach - większa ilość ludzi ma szanse na awans (24 a nie 12 ale awansują tylko 2 najlepsze teamy z każdej ligi)

Przemyślałem ten system czy bardzo uderza w bieżących 3-ligowców - ale można ich rozrzucić po czterech w 3 nowych ligach 3ich - ze świeżym narybkiem powinno być łatwiej o awans do jednej z drugich lig niż tradycyjnie

kwestią otwartą jest postępowanie gdyby ligi się dalej rozszerzały..

LEGENDA:
awanse na niebiesko
spadki na czerwono
podziały na tym samym pozomie na zielono
przerywana linia dla teoretycznie powstałych grup
when I die - bury me upside-down so the whole world can kiss my ass
Avatar użytkownika
goozman
All-star
All-star
 
Posty: 1688
Dołączył: 20 gru 2007, o 10:07
Lokalizacja: lkr /wwa
Medale: 8
Mistrz h2h (3) Podium h2h (1) Mistrz budżetówki (1) Podium budżetówki (1) Podium keeper (1)
Drużyna fantasy (poza keeper): Bukkake/Kraśnik Warthogs
Drużyna keeper: Charlotte Hornets
Numer gg: 3147820
Uzasadnienie rejestracji: sie gra sie ma

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zasady, ustalenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron